сряда, 17 май 2017 г.

С православни песнопения ще бъде почетена паметта на Ивайло Иванов в Търново

Паметна вечер за поета Ивайло Иванов ще бъде организирана във Великотърновския университет, съобщиха в пресклуба на БТА във Велико Търново негови приятели,
преподаватели и почитатели.
Една година след кончината на поета от Троян и възпитаник на Великотърновския университет преподаватели от катедрата по българска литература във ВТУ, членове на литературния клуб "Емилиян Станев" и негови приятели ще почетат паметта му с поетично-музикална вечер, която ще се състои тази вечер от 17.00 часа в аулата на Великотърновския университет. 
Идеята е да открием за една по-широка аудитория поезията на Ивайло Иванов, която би трябвало да подхрани българската гордост, каза Мая Ангелова - преподавател по българска литература и близък приятел на поета.
Ивайло Иванов е автор на седем поетични книги. Първата "Хензел и Гретел" е публикувана през 1995 година, а последната - "Нов сън за щастие" - през 2015 година. 
Според проф. Димитър Михайлов поетът е едно от големите имена на Великотърновския университет в областта на поезията.
"Въпреки че Ивайло беше национална поетическа величина, той беше една от най-добрите случки за Велико Търново в областта на думите", отбеляза проф. Иван Станков. По думите му през последния четвърт век поезията на Ивайло Иванов е била най-силното "изригване" на търновския поетически дух и е основание за гордост за всеки град, свързан с него.
Спомени и размисли за Ивайло Иванов споделиха неговите приятели от студентските години Николай Петров и Валентина Христова. 
Вечерта в негова памет ще започне с филм, озаглавен "Словото". Чрез гласовете на съвременниците и последователите на поета ще прозвучат негови стихове, размисли, откъси от писма и есеистика. Световноизвестният оперен баритон Венцислав Анастасов, близък приятел на поета, ще представи за първи път пред българската публика репертоар с православни песнопения, с които ще почете паметта на твореца. 
Идеята на инициаторите е знаковото име на Ивайло Иванов за българската поезия от края на 90-те години на 20-и век и първото десетилетие на 21 век да достигне до сърцата на следващите поколения.
БТА

Няма коментари:

Публикуване на коментар